Online Books
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Your Place For Reading
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
Bobby
Начинаещ писател
Начинаещ писател
Bobby


Брой мнения : 215
Age : 29
Registration date : 29.07.2009

Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) Empty
ПисанеЗаглавие: Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)   Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) EmptyСря Юли 29, 2009 4:42 pm

Джон Роналд Реуел Толкин е роден на 3 Януари 1892 година в град Блумфонтен в Южна Африка от родители англичани.
След смърта на баща му семейството се премества в Бирмингам.
След смъртта и на майка му Роналд и брат му остават под опеката на отец Франсис Морган. В началото на 1908 година Роналд започва първата си година в Оксфорд. На 17 Декември 1911 той получава и първата си награда в Еxeter College. Толкин постъпва в Оксфорд през 1911. През втората си година в колежа, той полага основен за тогавашното английско образование изпит. След това, поради големите му интереси към езиците бива посъветван да запише английски през 1913. През 1915 Толкин завършва Оксфорд със специалност "Английски език и литература". През 1902 година се премества във факултета на Английският университет в Лийдс. През 1925 година писателя се мести в Оксфорд в качеството си на професор по Англо-саксонски, като преподавал в Pembroke College в продължение на следващите 24 години.
През 1933 година Толкин разказва на децата си за странно дребно същество на име Билбо и през 1936 завършва "Хобитът" – първата му издадена книга, свързана със Средната земя.
Той публикува разкази като част от книгата чрез издателство "Стенли Ънуин". Те се оказали толкова успешни, че сър Стенли – собственикът на издателството, скоро попитал за продължение. Пълната версия на романа излиза през 1948.
През 1945 в Merton College на Толкин е връчена титлата Професор по английски език и литература.
Основна част от текстовете по "Властелинът на пръстените" Толкин пише още преди началото на Втората Световна война , но издава "Задругата на пръстена" и "Двете кули" чак през 1954, а "Завръщането на краля" година по-късно.
Толкин се пенсионира и спира да преподава като професор през 1959 година.
Умира на 2 септември 1973, на 81 години.
Върнете се в началото Go down
Amairo
Главен Редактор
Главен Редактор
Amairo


Брой мнения : 3494
Age : 33
Местожителство : Bulgaria
Registration date : 31.10.2008

Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)   Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) EmptyЧет Юли 30, 2009 10:17 pm

Любимият ми автор. Невероятен писател и човек.
Върнете се в началото Go down
https://online-books.bulgarianforum.net
Bobby
Начинаещ писател
Начинаещ писател
Bobby


Брой мнения : 215
Age : 29
Registration date : 29.07.2009

Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)   Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) EmptyЧет Юли 30, 2009 10:19 pm

Ms Deutschland написа:
Любимият ми автор. Невероятен писател и човек.
И на мен ми е любимият "Децата на Хурин" и "Хобит" бяха страшни книги! "Силмарион" нещо не ме хвана в началото и не съм я чел, а относно властелинът смятам към края на лятото, когато съм прочел всички за даскало да си купя трите тома. :)
Върнете се в началото Go down
Amairo
Главен Редактор
Главен Редактор
Amairo


Брой мнения : 3494
Age : 33
Местожителство : Bulgaria
Registration date : 31.10.2008

Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)   Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) EmptyЧет Юли 30, 2009 10:27 pm

Аз вече си ги имам и трите на Властелина, обаче другите все още не. А и "Децата на Хурин" още не съм я преглеждала. А "Силмарилион" става доста интересна по-нататък. само минаваш Айнулиндале и започва да става много интересно.
Върнете се в началото Go down
https://online-books.bulgarianforum.net
Bobby
Начинаещ писател
Начинаещ писател
Bobby


Брой мнения : 215
Age : 29
Registration date : 29.07.2009

Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)   Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) EmptyЧет Юли 30, 2009 10:29 pm

Ами "Децата на Хурин" не е happy end и свършва много гадно, но е хубава. Трите Властелина гледах в бард издателство за около 50 лв ама мисля, че ще си заслужават все пак Толкин... За "Силмарион" може към зимата вече като съм приключил с всичките останали книги да се върна към нея...
Върнете се в началото Go down
Amairo
Главен Редактор
Главен Редактор
Amairo


Брой мнения : 3494
Age : 33
Местожителство : Bulgaria
Registration date : 31.10.2008

Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)   Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) EmptyЧет Юли 30, 2009 10:31 pm

Аз и трите си ги взех за 24 лева, обаче са с меки корици.
Върнете се в началото Go down
https://online-books.bulgarianforum.net
Bobby
Начинаещ писател
Начинаещ писател
Bobby


Брой мнения : 215
Age : 29
Registration date : 29.07.2009

Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)   Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) EmptyЧет Юли 30, 2009 10:34 pm

Според мене това с меки корици не е хубава, аз гледам винаги книги с твърди корици за да ме кефят после... просто твърдите корици са ми страст... и не обичам меки корици...
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)   Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин) Empty

Върнете се в началото Go down
 
Джон Роналд Руел Толкин (Дж.Р.Р.Толкин)
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Властелинът на Пръстените (Джон Р. Р. Толкин) [коментари]
» "Най-търсеният човек" от Джон льо Каре
» "Търговецът Дракон" от Джон Скивола

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Online Books :: За книгите :: Автори / писатели-
Идете на: